Simpson Hawk 3 - H340191101, 4-Digit Digital Temperature Meter / Controller,120V,J T/C,4-20MA,12V
Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
H340191101
UPC:
Hawk-3, H340 (H340191101)
  • 0 Reviews
Hawk-3, H340 (H340191101)
The Simpson Electric Hawk 340 digital temperature meter features a 7 segment bright red LED display with five brightness display levels and 0.56" (14.2 mm) digits. The Hawk 340 is a 4-digit model and features an easy to understand programming menu. The meters come in a 1/8-DIN shallow depth case and have NEMA 4X-rated front panels for increased protection.
Features:
  • All parameters set from easy to understand front panel access
  • One, two or four 5-amp relays optional
  • 7-segment 4-digit red LED
  • Five user-selectable brightness levels
  • Activated set point indicators on display
  • Min/Max and password lockout
  • NEMA-4X rated front panel
  • RS-485 digital communications output available by special order
  • 4-20mA or 0-10 DCV analog outputs optional 1/8-DIN, shallow depth case, 3.24"
  • Din Rail Adapter available
Specifications:
  • Basic Unit: 4 Digit, Red LED
  • Power Supply: 120 ACV
  • Function/Range: J Thermocouple
  • Output Signal: 4-20 DCmA
  • 5A Relays: None
  • Excitation: 12 DCV - 100mA max current