  • Accuenergy RCT47-10000 Flexible Rogowski Current Transformer, 50:12000A, 47"
Accuenergy RCT47-10000 _ 47" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads _ AcuCT Flex Series (RCT)
Write a Review
Write a Review
Accuenergy
Brand
Accuenergy
SKU:
RCT47-10000
UPC:
Description:
47" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads
Track Specifi
  • 0 Reviews
Track Specifications via Part Number:
RCT47
Additional Informations:
Accuenergy AcuCT Flex Series Offers
Features
  • Measure current from 5A to 50,000A on each standard coil
  • 0.5% accuracy across the entire range of measurements
  • Wide frequency response range means excellent choice for harmonics and power quality analysis
  • Four standard lengths of coil, 16", 24", 36" and 47"
  • No external integrator nor power supply needed when used with Acuvim II Series meters
  • UL recognized
Accuenergy RCT47-10000 Specifications
Current Input Range 5A to 50,000A
Current Input Range (when connected to Accuenergy meters) 50A to 12,000A
Output Signals At 50Hz: 10mV
At 60Hz: 12mV
Accuracy 0.5% at any point
Window Diameter Size 369mm (14.53")
Length of Coil 1200mm (47.24")
Frequency Range 20Hz to 5kHz
Wire Lead Length 2 m (6.5 ft)
Weight 1.0 lb
What's included with the Accuenergy RCT 47-10000