  • Accuenergy RCT24-10000 Flexible Rogowski Current Transformer, 50:12000A, 24"
Accuenergy RCT24-10000 _ 24" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads _ AcuCT Flex Series (RCT)
Write a Review
Write a Review
Accuenergy
Brand
Accuenergy
SKU:
RCT24-10000
UPC:
Description:
24" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads
Track Specifi
  • 0 Reviews
Track Specifications via Part Number:
RCT24
Additional Informations:
Accuenergy AcuCT Flex Series Offers
Features
  • Measure current from 5A to 50,000A on each standard coil
  • 0.5% accuracy across the entire range of measurements
  • Wide frequency response range means excellent choice for harmonics and power quality analysis
  • Four standard lengths of coil, 16", 24", 36" and 47"
  • No external integrator nor power supply needed when used with Acuvim II Series meters
  • UL recognized
Accuenergy RCT24-10000 Specifications
Current Input Range 5A to 50,000A
Current Input Range (when connected to Accuenergy meters) 50A to 12,000A
Output Signals At 50Hz: 10mV
At 60Hz: 12mV
Accuracy 0.5% at any point
Window Diameter Size 178mm (7.01")
Length of Coil 600mm (23.62")
Frequency Range 20Hz to 5kHz
Wire Lead Length 2 m (6.5 ft)
Weight 0.4 lb
What's included with the Accuenergy RCT 24-10000