  • Accuenergy RCT16-10000 Flexible Rogowski Current Transformer, 50:12000A, 16"
Accuenergy RCT16-10000 _ 16" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads _ AcuCT Flex Series (RCT)
Write a Review
Write a Review
Accuenergy
Brand
Accuenergy
SKU:
RCT16-10000
UPC:
Description:
16" Coil Metering Range 50A to 12000A, 2M Leads
Track Specifi
  • 0 Reviews
Track Specifications via Part Number:
RCT16
Additional Informations:
Accuenergy AcuCT Flex Series Offers
Features
  • Measure current from 5A to 50,000A on each standard coil
  • 0.5% accuracy across the entire range of measurements
  • Wide frequency response range means excellent choice for harmonics and power quality analysis
  • Four standard lengths of coil, 16", 24", 36" and 47"
  • No external integrator nor power supply needed when used with Acuvim II Series meters
  • UL recognized
Accuenergy RCT16-10000 Specifications
Current Input Range 5A to 50,000A
Current Input Range (when connected to Accuenergy meters) 50A to 12,000A
Output Signals At 50Hz: 10mV
At 60Hz: 12mV
Accuracy 0.5% at any point
Window Diameter Size 106mm (4.17")
Length of Coil 400mm (15.75")
Frequency Range 20Hz to 5kHz
Wire Lead Length 2 m (6.5 ft)
Weight 0.2 lb
What's included with the Accuenergy RCT 16-10000