  • Simpson - 15017 Model - 523A Style - Designer 0-50 DCUA3.5DES
Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
15017
UPC:
Simpson Electric 523 Offers
  • 0 Reviews
Simpson Electric 523 Offers
Features
  • Designer-style face is clean and maximally visible
  • 2.92" (74.2 mm) scale and contrasting, knife-edge pointer are easy to see
  • Plastic housing and glass window
  • Annular, self-shielding movement
Specifications:
DC Current Measurement Ranges0 to 50 μA
Operating Temperature-4 to 149°F (-20 to 65°C)
Product Width3.95" (10 cm)
Product Height2.67" (6.78 cm)
Display TypeAnalog
Impedance1,800 Ω at 60 Hz
Product Weight9 oz (0.26 kg)
Housing MaterialPlastic
What's included with the Simpson Electric 523
  • Simpson 523 Designer Analog DC Microammeter with self-shielding movement, 0 to 50 μA, 3.5"
    0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
    • Related Products
    Simpson - 15036 Model - 523A Style - Designer  0-50 DCA 3.5DES
    MSRP:
    Was:
    Simpson - 15036 Model - 523A Style - Designer 0-50 DCA 3.5DESPart Number: 15036Manufacture: SimpsonProduct Description:Clean, Uncluttered LookMaximum Readability in Minimum Required HeightUL...
    Add to Cart The item has been added
    Simpson - 15044 Model - 523A Style - Designer  0-50 DCV 3.5DES
    Simpson - 15044 Model - 523A Style - Designer 0-50 DCV 3.5DESPart Number: 15044Manufacture: SimpsonProduct Description:Clean, Uncluttered LookMaximum Readability in Minimum Required HeightUL...
    Simpson - 15022 Model - 523A Style - Designer  0-500DCUA3.5DES
    Simpson - 15022 Model - 523A Style - Designer 0-500DCUA3.5DESPart Number: 15022Manufacture: SimpsonProduct Description:Clean, Uncluttered LookMaximum Readability in Minimum Required HeightUL...