  • Simpson - 15019 Model - 523A Style - Designer 0-100DCUA3.5DES
Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
15019
UPC:
Simpson Electric 523 Offers
  • 0 Reviews
Simpson Electric 523 Offers
Features
  • Designer-style face is clean and maximally visible
  • 2.92" (74.2 mm) scale and contrasting, knife-edge pointer are easy to see
  • Plastic housing and glass window
  • Annular, self-shielding movement
Specifications:
Product Weight9 oz (0.26 kg)
Housing MaterialPlastic
DC Current Measurement Ranges0 to 100 μA
Operating Temperature-4 to 149°F (-20 to 65°C)
Product Width3.95" (10 cm)
Product Height2.67" (6.78 cm)
Display TypeAnalog
Impedance1,800 Ω at 60 Hz
What's included with the Simpson Electric 523
  • Simpson 523 Designer Analog DC Microammeter with self-shielding movement, 0 to 100 μA, 3.5"