  • Simpson - 15000 Model - 523A Style - Designer 0-1DCMA3.5DES
Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
15000
UPC:
Simpson Electric 15000 Offers
  • 0 Reviews
Simpson Electric 15000 Offers
Reach for the Simpson 15000 Model 523A Self-Shielding Movement DC Milliammeter Designer-Style Analog Panel Meter and enjoy easy readings thanks to its glass window and red knife-edge point. The plastic case is built for long-lasting use, and the unit offers an uncluttered design for visibility.
Features
  • Glass window with a red knife-edge point allows simple reading
  • ±2% full scale accuracy
  • 1.5-second maximum response time
Specifications:
Housing MaterialPlastic
Operating Temperature-4 to 149°F (-20 to 65°C)
Product Length3.5" (8.9 cm)
Display TypeAnalog
Impedance43 Ω at 60 Hz
What's included with the Simpson Electric 15000
  • Simpson 15000 Model 523A Self-Shielding Movement DC Milliammeter Designer-Style Analog Panel Meter, 0 to 1, 3.5"