  • GE ITI 10WP-0025 Current Transformer CT, Indoor, Model: 10WP, Ratio: 2.5:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
  • Order GE ITI 10WP-0025 Current Transformer CT, Indoor, Model: 10WP, Ratio: 2.5:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
Write a Review
Write a Review
GE ITI
Brand
GE ITI
SKU:
10WP-0025
UPC:
Auxiliary current transformers are des
  • 0 Reviews
Features
  • UL recognized - file number E93779
  • CSA approved - file number LR89403
  • Meet requirements of IEEE C57.13
  • Some models have integral mounting feet or can be supplied with mounting brackets
  • High accuracy at low currents
  • 4 kV primary to secondary isolation (wound primaries)
  • Test certificates and certified test reports available
Application
  • Ammeters and wattmeters
General Specifications:
  • Frequency: 50-400 Hz
  • Insulation Level: 600 Volts, 10 kV BIL full wave
Product Main Specifications:
  • CT
  • Indoor
  • Model: 10WP
  • Ratio: 2.5:5 A
  • Single Phase
  • 10 kV BIL
  • 60 Hz