  • Yokogawa 254400LELE - DC AMP 0-LEFT, Rating-0-2 A/DC _ Scale-0-2 _ Legend-DC AMPERES
Order Yokogawa 254400LELE - DC AMP 0-LEFT,  Rating-0-2 A/DC _ Scale-0-2 _ Legend-DC AMPERES
Write a Review
Write a Review
Yokogawa
SKU:
254400LELE
UPC:
Cate
  • 0 Reviews
Category: Analog Panel Meters, DC Current
Specification:
Accuracy: All DC and AC iron-vane; +-2% of full-scale AC rectifier type; +-3% of full scale (with 60 Hz sine wave at 25 degrees C). When standard 60 Hz iron vane ammeters are used at the extreme limits of 25 or 400 Hz, additional error (approx. .75%) may be experienced. Expanded-scale voltmeters: +-.5% of full scale value.
Scale Length:
1.40in on the 1-1/2in model
2.06in on the 2-1/2in model
2.88in on the 3-1/2in model
3.93in on the 4-1/2in model
Insulation Level: All meters (except 1-1/2in), 2600 Vrms Hi-pot, 1-1/2in-1500 Vrms Hi-pot.
Burden Data: AC ammeter-5 amps, 0.5 va, Max. 0.5 power-factor lagging at 60 Hz. AC voltmeter - unity power factor.
Overshoot: Maximum of 40% overshoot.
High-Sensitivity DC Voltmeters: Standard DC voltmeter sensitivity is 1000 ohms/volt. Expressed differently, 1000 ohms/volt sensitivity means that the meter draws approximately one milliamp full-scale current.
Frequency response of rectifier type meters is essentially flat from 20 to 1,000 Hertz (1% effect from reference to 60 Hertz). Rectifier-type meters employ a full-wave rectifier and are available in ratings of 500microA to 30A.