  • Absolute Process Instruments T16ADABL12 _ transmitter. Fully isolated.
Write a Review
Write a Review
Absolute Process Instruments
Brand
Absolute Process Instruments
SKU:
T16ADABL12
UPC:
Cecomp Electronics, T16ADABL12, ThermoPro® Temperature
  • 0 Reviews
Cecomp Electronics, T16ADABL12, ThermoPro® Temperature Alarm with Red LED Display Baclight, 12" Fixed Probe Length
Features:
  • 100 Ω Platinum RTD
  • 316 Stainless Steel Probe
  • Programmable SPDT Relays
  • -58.0°F to 392.0°F or -50.0°C to 200.0°C
  • NEMA 4X Housing
  • User-programmable setpoints
  • User configurable relay operation
  • Pass code protected setup and calibration
Specifications Table:
Range“58.0 to 392.0°F or “50.0 to 200.0°C, selectable
Resolution0.1 degree resolution
Typical AccuracyIncludes linearity error and ±1 LSD 11-point linearization
  • ±0.7°C at “50°C
  • ±0.4°C at 0°C
  • ±0.9°C at 100°C
  • ±1.4°C at 200°C
Display
  • 4 readings per second nominal display update rate
  • 4 digit LCD, 0.5" H
  • 5 character 0.25" H alphanumeric
  • red LED backlight
Sensor
  • IEC-751 Class B 100 Ω Platinum RTD, 0.00385 alpha curve 1 /2" NPT male, 316L stainless steel
  • All wetted parts are 316L stainless steel
  • Fixed probe pressure rating: 5000 psi max.
  • Fixed probes are welded to hex fitting
Controls and Functions
  • 4 button front keypad for setup, calibration, and configuration.
  • Multi-level user-defined pass codes to prevent unauthorized changes.
  • Pass code optional for output test and set point changes.
  • Pass code required for configuration and calibration.
Output Test Function
  • Test mode to toggle alarm relays
  • Output test function can be pass code protected
Relay Output
  • Two independent SPDT relays 0.5A/115VAC, 1A/24VDC, non-inductive
  • Alarm status updated 4 times per second nominal
  • Alarm configuration mode can be pass code protected
  • Each alarm programmable for either HI or LO set point
  • Each alarm programmable for deadband in degrees
  • Selectable upscale or downscale burnout
  • Selectable normal or reverse alarm action
  • 3 ft long, 6-conductor 22 AWG cable for relays
Calibration
  • User settable pass code required to enter calibration mode
  • Zero and span temperature calibration
  • Non-interactive zero, span, and linearity, ±10% of range
Power
  • 8 to 24 VAC 50/60 Hz or 9 to 32 VDC
  • Reverse polarity protected
  • 3 ft long, 2-conductor 22 AWG cable for power
Weight
  • Product: 12 ounces (approximately)
  • Shipping: 1 pound (approximately)
Storage Temperature“40 to 203°F (“40 to 95°C)
Operating Range“4 to 185°F (“20 to 85°C) at housing
Cable Length12"
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Absolute Process Instruments T16ADABL12S _ transmitter. Fully isolated.
MSRP:
Was:
Absolute Process Instruments T16ADABL12S _ transmitter. Fully isolated.Cecomp Electronics, T16ADABL12S, ThermoPro® Temperature Alarm with Red LED Led Display Backlight, 12" Length Spring-Loaded for...
Add to Cart The item has been added
Absolute Process Instruments T16L2 _ transmitter. Fully isolated.
Absolute Process Instruments T16L2 _ transmitter. Fully isolated.Cecomp Electronics, T16L2, ThermoPro® Loop Powered Temperature Transmitter, 2.5" Fixed Probe LengthFeatures:100 Ω Platinum RTD316...