SKU:
H345322142
UPC:
Hawk-3, H345 (H345322142)
  • 0 Reviews
Hawk-3, H345 (H345322142)
The Simpson Electric Hawk 345 digital panel meter features a 7 segment bright red LED display with five brightness display levels and 0.56" (14.2 mm) digits. The Hawk 345 is a 4.5-digit (H345) model and features an easy to understand programming menu. The meters come in a 1/8-DIN shallow depth case and have NEMA 4X-rated front panels for increased protection.
  • 1/8 DIN shallow depth case (only 3.24" behind panel)
  • Power Supply: 9-36 DCV
  • Function/Range: 2 DCmA
  • Output Signal: 4-20 DCmA
  • 5A Relays: Four