SKU:
H335383142
UPC:
Hawk-3, H335 (H335383142)
  • 0 Reviews
Hawk-3, H335 (H335383142)
The Simpson Electric Hawk 335 digital panel meter features a 7 segment bright red LED display with five brightness display levels and 0.56" (14.2 mm) digits. The Hawk 335 is a 3.5-digit (H335) model and features an easy to understand programming menu. The meters come in a 1/8-DIN shallow depth case and have NEMA 4X-rated front panels for increased protection.
  • 1/8 DIN shallow depth case (only 3.24" behind panel)
  • Power Supply: 9-36 DCV
  • Function/Range: 20K Ohm
  • Output Signal: 4-20 DCmA
  • 5A Relays: Four