Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
H335312142
UPC:
Hawk-3, H335 (H335312142)
  • 0 Reviews
Hawk-3, H335 (H335312142)
The Simpson Electric Hawk 335 digital panel meter features a 7 segment bright red LED display with five brightness display levels and 0.56" (14.2 mm) digits. The Hawk 335 is a 3.5-digit (H335) model and features an easy to understand programming menu. The meters come in a 1/8-DIN shallow depth case and have NEMA 4X-rated front panels for increased protection.
Features:
  • All parameters set from easy to understand front panel access
  • Optional one, two or four 5 amp relays
  • 7 segment 3.5-digit red LED with five brightness display levels
  • ACV and DCV power supply options available
  • Activated set point indicators on display
  • Easy to understand programming menu
  • 16 point scaling linearization
  • Screw terminals for easy installation
  • 1/8 DIN shallow depth case (only 3.24" behind panel)
  • Peak/Valley and password lockout
  • NEMA 4X rated front panel
Specifications:
  • Basic Unit: 3-1/2 digit, Red LED
  • Power Supply: 9-36 DCV
  • Function/Range: 2 DCV
  • Output Signal: 4-20 DCmA
  • 5A Relays: Four