  • Simpson Hawk 3 - H335121222, 3.5-Digit Digital Panel Meter / Controller, 5,120V,200UADC,0-10V,2R,24V
Write a Review
Write a Review
Simpson
SKU:
H335121222
UPC:
Hawk-3, H335 (H335121222)
  • 0 Reviews
Hawk-3, H335 (H335121222)
The Simpson Electric Hawk 335 digital panel meter features a 7 segment bright red LED display with five brightness display levels and 0.56" (14.2 mm) digits. The Hawk 335 is a 3.5-digit (H335) model and features an easy to understand programming menu. The meters come in a 1/8-DIN shallow depth case and have NEMA 4X-rated front panels for increased protection.
  • 1/8 DIN shallow depth case (only 3.24" behind panel)
  • Power Supply: 120 ACV (3-1/2 only)
  • Function/Range: 200 DCµA
  • Output Signal: 0-10 DCV
  • 5A Relays: Two