  • Simpson - 10975 Model - 1379D Style - Wide Vue 0-300WATTS 4.5WV
  • <span class="sku"><b>Part Number:</b> 10975</span><br><strong>Manufacture:</strong> Simpson<br><br><strong>Product Description:</strong><br><ul><li>Clear, acrylic window for wide angle visibility</li><li>Black spade pointer for easy distant viewing</li><li>UL Recognized</li><li>Four Popular Sizes: 1-1/2", 2-1/2", 3-1/2", and 4-1/2"</li></ul><strong> Other Features:</strong><br><large>Rating- </large>150 V/AC,  4.0 A/AC<br/><large>Scale- </large>0-300<br/><large>Legend- </large>AC WATTS
Write a Review
Write a Review
Simpson
Brand
Simpson
SKU:
10975
UPC:
Simpson Electric 10975 Offers
  • 0 Reviews
Simpson Electric 10975 Offers
Features
  • Clear acrylic window with a spade pointer for easy reading
  • Calibration is not affected by magnetic panel mounting
  • 1.5-second maximum response time
Specifications:
Housing MaterialPlastic
Product Length4.5" (11.43 cm)
Display TypeAnalog
Operating Temperature-4 to 149°F (-20 to 65°C)
Power Requirements150 V; 4 A
ApprovalsUL
What's included with the Simpson Electric 10975
  • Simpson 10975 Model 1379D Wide-Vue Wattmeter Analog Panel Meter, 0 to 300, 4.5"
    0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
    • Related Products
    <span class="sku"><b>Part Number:</b> 10980</span><br><strong>Manufacture:</strong> Simpson<br><br><strong>Product Description:</strong><br><ul><li>Clear, acrylic window for wide angle visibility</li><li>Black spade pointer for easy distant viewing</li><li>UL Recognized</li><li>Four Popular Sizes: 1-1/2", 2-1/2", 3-1/2", and 4-1/2"</li></ul><strong> Other Features:</strong><br><large>Rating- </large>300 V/AC,  4.0 A/AC<br/><large>Scale- </large>0-600<br/><large>Legend- </large>AC WATTS