  • OPTO 22 - GRV-ODCI-12 _ DC digital output, 12 channels, 5-60 VDC, channel-to-channel isolation
Order OPTO 22 - GRV-ODCI-12 DC digital output, 12 channels, 5-60 VDC, channel-to-channel isolation
Write a Review
Write a Review
OPTO 22
Brand
OPTO 22
SKU:
GRV-ODCI-12
UPC:
Quick Specs:
  • DC digital output
  • 12 channels
  • 5-60
  • 0 Reviews
Quick Specs:
  • DC digital output
  • 12 channels
  • 5-60 VDC
  • channel-to-channel isolation
Part of the groov EPIC® system, the GRV-ODCI-12 digital DC output module offers 12 channels of 5 - 60 VDC output, each switching a separate DC load. The module's 12 channels are isolated from each other (channel-to-channel isolation), and it features channel-specific LEDs for troubleshooting.
The GRV-ODCI-12 provides a full set of features, including:
  • On/off state
  • Output pulsing/TPO
  • On/off totalization
  • Open circuit indication
Specifications:
Feature GRV-ODCI-12 GRV-ODCIS-12
Number of channels 12 12
Channel-to-channel isolation x x
On/off state x x
On/off totalization x
Output pulsing/TPO x
Specification GRV-ODCI-12 GRV-ODCIS-12
Line Voltage Range (nominal) 5 - 48 VDC 5 - 48 VDC
Line Voltage Range (max) 5 - 60 VDC 5 - 60 VDC
Current Rating 400 mA per channel or 4.8 A per module (70 °C) 400 mA per channel or 4.8 A per module (70 °C)
Surge Current 5 A peak for 1 second 5 A peak for 1 second
Recommended Max. Fuse (fast) or Circuit Breaker 3 A 60 VDC / channel, 6 A 60 VDC / module 3 A 60 VDC / channel, 6 A 60 VDC / module
Minimum Load 20 mA 20 mA
Output Voltage Drop 1.2 V max. 1.2 V max.
Off-State Leakage 1 mA at 60 V 1 mA at 60 V
Peak Blocking Voltage 60 V 60 V
TPO Period (min, max, resolution) 0.005 seconds, 429496.72 seconds, 0.001 seconds N/A
Turn On / Off Time 2.5 ms
Isolation (field-to-logic) 300 V working, 1500 V transient (1 minute) 300 V working, 1500 V transient (1 minute)
Isolation (channel-to-channel) 300 V working, 1500 V transient (1 minute) 300 V working, 1500 V transient (1 minute)
Number of Channels 12 12
Chassis Power Consumption 1.2 W 1.2 W
Minimum GRV-EPIC-PR1 Firmware Version 1.0.0 1.0.0
Minimum PAC Project Version 10.0000 10.0000
Minimum Library Package for CODESYS Version 1.0.0.0 1.0.0.0
Wire Size 28 - 14 AWG 28 - 14 AWG
Torque, connector screw 2.5 in-lb (0.28 N-m) 2.5 in-lb (0.28 N-m)
Torque, hold-down screw 3.5 in-lb (0.4 N-m) 3.5 in-lb (0.4 N-m)
Temperature (operating) -20 °C to +70 °C -20 °C to +70 °C
Temperature (storage) -40 °C to +85 °C -40 °C to +85 °C
Relative Humidity (non-condensing) 5 - 95% 5 - 95%