  • OPTO 22 - G4IAC24A _ G4 AC Input 190-280 VAC/VDC, 24 VDC Logic
Order OPTO 22 - G4IAC24A G4 AC Input 190-280 VAC/VDC, 24 VDC Logic
Write a Review
Write a Review
OPTO 22
Brand
OPTO 22
SKU:
G4IAC24A
UPC:
Quick Specs:
  • G4 AC Input 190-280 VAC/VDC
  • 24 VDC Logic
  • 0 Reviews
Quick Specs:
  • G4 AC Input 190-280 VAC/VDC
  • 24 VDC Logic
G4 I/O family
The G4IAC24A is a digital AC input module with an input voltage range of 90-140 VAC/VDC, requiring a typical logic voltage of 15 VDC. It is not for use with Opto 22 brains or with a Raspberry Pi, which use 5 VDC logic.
Specifications:
Units
G4IAC15*
G4IAC15A*
G4IAC24*
G4IAC24A*
Input voltage range
VAC or VDC
Key feature
Input current at maximum line
mA
5
Isolation, input-to-output (transient):
1 ms
1 minute
V
V
4000
Turn-on time
ms
20
Turn-off time
ms
20
Input allowed for off-state
mA, V
Nominal output supply voltage
VDC
15
Output supply voltage range
VDC
Output supply current at
nominal logic voltage
mA
15
Input resistance (R1 in schematic)
ohms
28 K
70 K
28 K
70 K
Control resistance (Rc in schematic)
ohms
1 K
1 K
2.2 K
2.2 K
Output voltage drop
V @ 50 mA
0.4
Output current (sinking)
50
Peak repetitive voltage
VAC
500
Output leakage with no input
microamps @ 30 VDC
100
Transistor
V breakdown
30
Temperature
Operating:
Storage:
°C
°C
-30 to +70
-30 to +85
-30 to +70
-30 to +85
* Not for use with Opto 22 brains.
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Order OPTO 22 - G4IAC15A G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 15 VDC Logic
OPTO 22 - G4IAC15A _ G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 15 VDC Logic
MSRP:
Was:
OPTO 22 - G4IAC15A _ G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 15 VDC LogicQuick Specs:G4 AC Input 180-280 VAC/VDC 15 VDC Logic G4 I/O family
Add to Cart The item has been added
Order OPTO 22 - G4IAC5A G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 5 VDC Logic
OPTO 22 - G4IAC5A _ G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 5 VDC Logic
OPTO 22 - G4IAC5A _ G4 AC Input 180-280 VAC/VDC, 5 VDC LogicQuick Specs:G4 AC Input 180-280 VAC/VDC 5 VDC Logic G4 I/O family
Order OPTO 22 - G4IAC24 G4 AC Input 90-140 VAC/VDC, 24 VDC Logic
OPTO 22 - G4IAC24 _ G4 AC Input 90-140 VAC/VDC, 24 VDC Logic
OPTO 22 - G4IAC24 _ G4 AC Input 90-140 VAC/VDC, 24 VDC LogicQuick Specs:G4 AC Input 90-140 VAC/VDC 24 VDC Logic G4 I/O family