  • GE ITI 188X1667-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 1.667:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
  • Order GE ITI 188X1667-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 1.667:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
Write a Review
Write a Review
GE ITI
Brand
GE ITI
SKU:
188X1667-5
UPC:
Auxiliary current transformers are d
  • 0 Reviews
Features
  • UL recognized - file number E93779
  • CSA approved - file number LR89403
  • Meet requirements of IEEE C57.13
  • Some models have integral mounting feet or can be supplied with mounting brackets
  • High accuracy at low currents
  • 4 kV primary to secondary isolation (wound primaries)
  • Test certificates and certified test reports available
Application
  • Relaying and metering
General Specifications:
  • Frequency: 50-400 Hz
  • Insulation Level: 600 Volts, 10 kV BIL full wave
Product Main Specifications:
  • CT
  • Indoor
  • Model: 188
  • Ratio: 1.667:5 A
  • Single Phase
  • 10 kV BIL
  • 60 Hz
  • Single Ratio
  • Metering Class: 0.3 B0.2
  • Rating Factor: 1.50
Specification Datasheet:
  • Datasheet.pdf
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Order GE ITI 20X1667 Current Transformer CT, Indoor, Model: 20X, Ratio: 5:1.667 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 20X1667 Current Transformer CT, Indoor, Model: 20X, Ratio: 5:1.667 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
MSRP:
Was:
GE ITI 20X1667 Current Transformer CT, Indoor, Model: 20X, Ratio: 5:1.667 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz Auxiliary current transformers are designed for connection in the secondary circuit of a...
Add to Cart The item has been added
Order GE ITI 188X10000-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 10:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X10000-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 10:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X10000-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 10:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz Auxiliary current transformers are designed for connection in the secondary circuit of a...
Order GE ITI 188X2500-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 2.5:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X2500-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 2.5:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X2500-5 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 2.5:5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz Auxiliary current transformers are designed for connection in the secondary circuit of a...
Order GE ITI 188X0625 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.625 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X0625 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.625 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X0625 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.625 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz Auxiliary current transformers are designed for connection in the secondary circuit of a...
Order GE ITI 188X0500 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X0500 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 Hz
GE ITI 188X0500 Current Transformer CT, Indoor, Model: 188, Ratio: 5:0.5 A, Single Phase, 10 kV BIL, 60 HzProduct Main Specifications:CT Indoor Model: 188 Ratio: 5:0.5 A Single Phase 10 kV BIL 60 Hz...