Write a Review
Write a Review
Crompton
Brand
Crompton
SKU:
3PT3-60-482FFF
UPC:
Availability:
Y
ACCURACY CLASS:
0.3 WX, 0.6M, 1.2Y at 100% rated voltage with 12
  • 0 Reviews
ACCURACY CLASS:
0.3 WX, 0.6M, 1.2Y at 100% rated voltage with 120V based ANSI burden
FREQUENCY:
60 Hz.
THERMAL RATING:
700 VA total, 350 VA per phase, at 30°C. amb.
450 VA total, 225 VA per phase, at 55°C. amb.
STANDARD SECONDARY VOLTAGE:
120 volts
MAXIMUM SYSTEM VOLTAGE:
5.6 kV, BIL 60kV full wave