  • Crompton CPT3-60-1.5-4161FF _ Medium Voltage Control Power Transformer , Primary Voltage - 4160V, Ratio - 34.7:1
Order Crompton CPT3-60-1.5-4161FF _ Medium Voltage Control Power Transformer, Primary Voltage - 4160V, Ratio - 34.7:1
Write a Review
Write a Review
Crompton
SKU:
CPT3-60-1.5-4161FF
Y
APPLICATION:
To provide control power in distribution e
  • 0 Reviews
APPLICATION:
To provide control power in distribution equipment and motor starters
INSULATION LEVEL:
5 kV, 60 kV BIL. full wave
THERMAL RATING:
1.5 kVA at 30°C. amb.
APPROXIMATE WEIGHT:
54 lbs.
Features:
  • Primary terminals are brass screws No. 10-32 with one flat washer and lockwasher.
  • Secondary terminals are brass screws No. 10-32 with one flat washer and lockwasher.
  • The Transformer winding is vacuum encapsulated in polyurethane resin.
  • Plated steel Mount ing base
  • For indoor use.
Specifications:
  • Catalog Number: CPT3-60-1.5-4161FF
  • Primary Voltage: 4160V
  • Ratio: 34.7:1
  • Secondary Voltage: 120/240V
  • Frequence: 60Hz