  • Crompton CPT3-60-1.0-242FF _ Medium Voltage Control Power Transformer , Primary Voltage - 2400V, Ratio - 20:1
Order Crompton CPT3-60-1.0-242FF _ Medium Voltage Control Power Transformer, Primary Voltage - 2400V, Ratio - 20:1
Write a Review
Write a Review
Crompton
SKU:
CPT3-60-1.0-242FF
Y
APPLICATION:
To provide control power in distribution equi
  • 0 Reviews
APPLICATION:
To provide control power in distribution equipment and motor starters.
FREQUENCY:
See below
INSULATION LEVEL:
5 kV, 60 kV BIL. full wave
THERMAL RATING:
At 30°C. amb., see below.
APPROXIMATE WEIGHT:
40 lbs.
Features:
  • An optional clear molded cover is available for added safety when desired.
  • Primary and secondary terminals are brass screws No. 10-32 with one flat washer and lockwasher.
  • The Transformer winding is vacuum encapsulated in polyurethane resin.
  • Plated steel Mount ing base.
  • For indoor use.
Specifications:
  • Catalog Number: CPT3-60-1.0-242FF
  • Primary Voltage: 2400V
  • Ratio: 20:1
  • Secondary Voltage: 120V
  • Frequency: 60Hz