Write a Review
Write a Review
Crompton
Brand
Crompton
SKU:
PTW3-2-60-242CCS
UPC:
Availability:
Y
ACCURACY CLASS:
0.3 WXMY, 1.2Z at 100% rated vo
  • 0 Reviews
ACCURACY CLASS:
0.3 WXMY, 1.2Z at 100% rated voltage with 120V based ANSI burden; 0.6 WX, 1.2 MY, 1.2 Y at 58% rated voltage with 69.3V based ANSI burden
FREQUENCY:
60 Hz.
MAXIMUM SYSTEM VOLTAGE:
5.6kV, BIL 60kV full wave
THERMAL RATING:
750 VA at 30°C. amb.
500 VA at 55°C. amb.
APPROXIMATE WEIGHT:
34 lbs., unfused
Features:
  • Primary terminals that are unfused are¼ - 20 brass screws with one flat washer and lockwasher.
  • Secondary terminals are No. 10-32 brass screws with one flat washer and lockwasher.
  • Thermal burden rating is for 120 volt secondaries
  • Plated steel Mount ing base.
  • Fuses have 1" Dia Caps and 5" clip centers.