Write a Review
Write a Review
Crompton
Brand
Crompton
SKU:
PTG4-2-75-422CC
UPC:
Availability:
Y
ACCURACY CLASS:
0.3 WXMYZ, 1.2ZZ at 100% rated voltage
  • 0 Reviews
ACCURACY CLASS:
0.3 WXMYZ, 1.2ZZ at 100% rated voltage with 120V based ANSI burden.
0.3 WXMY, 1.2Z at 58% rated voltage with 69.3V based ANSI burden.
FREQUENCY:
60 Hz.
MAXIMUM SYSTEM VOLTAGE:
12 kV, BIL 75kV full wave
THERMAL RATING:
1000 va AT 30°c amb.
750 VA at 55°C. amb.
APPROXIMATE WEIGHT:
60 lbs., unfused
Features:
  • Primary terminals that are unfused are¼-20 brass screws with one lockwasher and flat washer.
  • Secondary terminals are No. 10-32 brass screws with one flat washer and lockwasher.
  • The core and coil assembly is vacuum encapsulated in polyurethane resin.
  • Thermal burden rating is for 120 volt secondaries
  • Plated steel Mount ing base.
  • Fuses have 1.63" Dia Caps and 11.50" clip centers.