  • Cementex ND11MM-CG _ 11mm X 3 Inch Nut Driver
Order Cementex ND11MM-CG _  11mm X 3 Inch Nut Driver | Instru-measure
Write a Review
Write a Review
Cementex
Brand
Cementex
SKU:
ND11MM-CG
UPC:
Availability:
Y
Cementex ND11MM-CG Offers
Wit
  • 0 Reviews
Cementex ND11MM-CG Offers
Features
  • Head features slender insulation to promote easy access in tight spaces
  • Cushion Grip handle offers a comfortable hold and optimal torque
  • Plating offers resistance to corrosion
  • Internal flanges in the handle help prevent the blade from twisting
  • Made in the USA
Specifications:
  • Color: Red
  • Quantity: 1
  • Application(s): Tightening and loosening fasteners
  • Product Length: 3" (76.2 mm)
  • Product Width: Head: .43" (11 mm)
  • Approvals: ASTM 1505, IEC 60900, OSHA 1910.331-335, NFPA 70E, CSA-Z462
What's included with the Cementex ND11MM-CG
  • Cementex ND11MM-CG Insulated Nut Driver, 11 mm x 3"
    • Tip size: 11mm nutdriver
    • Blade length: 3 in.
    • Metric nutdriver
    • Cushion grip handles for secure grip without wrist strain
    0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
    • Related Products
    Order Cementex ND11MM-CGXL _  11mm X 6 Inch Extra Long Nut Driver | Instru-measure
    Cementex ND11MM-CGXL _ 11mm X 6 Inch Extra Long Nut Driver
    MSRP:
    Was:
    Cementex ND11MM-CGXL _ 11mm X 6 Inch Extra Long Nut DriverCementex ND11MM-CGXL Offers With the Cementex ND11MM-CGXL Insulated Nut Driver, you...
    Add to Cart The item has been added
    Order Cementex ND11MM-CG BULK | Instru-measure
    Cementex ND11MM-CG BULK
    Cementex ND11MM-CG BULK0
    Cementex ND11MM-CG-BH
    Cementex ND11MM-CG-BH
    Cementex ND11MM-CG-BH11 mm x 3 in. Bare Head Nut DriverSize: 11 mm x 3 in.1000V rated and complies with ASTM F1505 and IEC 60900 standardsBareHead nut drivers allow access to tight locationsShaft is...
    Order Cementex ND10MM-CG _  10mm X 3 Inch Nut Driver | Instru-measure
    Cementex ND10MM-CG _ 10mm X 3 Inch Nut Driver
    Cementex ND10MM-CG _ 10mm X 3 Inch Nut Driver Cementex 10mm X 3 Inch Nut Driver (ND10mm-CG) Brand: Cementex Manufacturer Part Number: ND10MM-CG UPC Code: #696812013675 GTIN: #696812013675 ...
    Order Cementex ND7MM-CG _  7mm X 3 Inch Nut Driver | Instru-measure
    Cementex ND7MM-CG _ 7mm X 3 Inch Nut Driver
    Cementex ND7MM-CG _ 7mm X 3 Inch Nut Driver Cementex 7mm X 3 Inch Nut Driver (ND7mm-CG) Brand: Cementex Manufacturer Part Number: ND7MM-CG UPC Code: #696812014276 GTIN: #696812014276 Case...