  • Cementex IH38-06MXL _ 3/8 Inch Square Drive 6mm Extra Long Hex Socket
Order Cementex IH38-06MXL _  3/8 Inch Square Drive 6mm Extra Long Hex Socket | Instru-measure
Write a Review
Write a Review
Cementex
Brand
Cementex
SKU:
IH38-06MXL
UPC:
Availability:
Y
Cementex IH38-6MXL Offers
  • 0 Reviews
Cementex IH38-6MXL Offers
Safely tighten or loosen hex fasteners with the Cementex IH38-06MXL Hex Bit Socket. The socket is compatible with insulated tools with a 0.38" (9.65 mm) square drive, and the 1,000-VAC rated design helps enable safe use on the job site.
Features
  • Compatible with a variety of insulated tools
  • 1,000-VAC rated design for safe use on the job site
  • Equipped with a 0.38" (9.65 mm) square drive
  • Made in the USA
Specifications:
  • Product Type: Hex bit socket
  • Hex: Yes
  • Application(s): Tightening and loosening fasteners
  • Socket Type(s): Other
  • Approvals: ASTM 1505, IEC 60900, OSHA 1910.331-335, NFPA 70E, CSA-Z462
  • Product Length: 6" (152.4 mm)
  • Metric/SAE: Metric
  • Socket Size(s) Included: 6 mm
  • Color: Red
  • Quantity: 1
What's included with the Cementex IH38-06MXL
  • Cementex IH38-06MXL Hex Bit Socket, 6 mm, 6" L
    • Square drive: 3/8 in.
    • Socket size: 6mm
    • Hex bit socket
    • Overall length: 6 in.
    0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
    • Related Products
    Order Cementex IH38-06MXL WO _  3/8 Inch Square Drive 6mm L Hex Socket WO | Instru-measure
    Cementex IH38-06MXL WO _ 3/8 Inch Square Drive 6mm L Hex Socket WO
    MSRP:
    Was:
    Cementex IH38-06MXL WO _ 3/8 Inch Square Drive 6mm L Hex Socket WO Cementex 3/8 Inch Square Drive 6mm L Hex Socket WO (IH38-06M Extra Long WO) Brand: Cementex Manufacturer Part Number:...
    Add to Cart The item has been added
    Order Cementex IH38-06M _  3/8 Inch Square Drive 6mm Hex Socket | Instru-measure
    Cementex IH38-06M _ 3/8 Inch Square Drive 6mm Hex Socket
    Cementex IH38-06M _ 3/8 Inch Square Drive 6mm Hex SocketCementex IH38-6M Offers Safely tighten or loosen hex fasteners with the Cementex...