  • Cementex 30150TW10MI _ 30-150 Inch Pounds Torque Wrench-10mm Ratchet Heavy Duty
Write a Review
Write a Review
Cementex
Brand
Cementex
SKU:
30150TW10MI
UPC:
Availability:
Y
Cementex 30-150 Inch Pounds Torque Wrench-10mm Ratche
  • 0 Reviews
Cementex 30-150 Inch Pounds Torque Wrench-10mm Ratchet Heavy Duty (30150TW10MI)
  • Brand: Cementex
  • Manufacturer Part Number: 30150TW10MI
  • UPC Code: #696812099648
  • GTIN: #696812099648
  • Case Pack: 1
  • Low friction torque control mechanism produces accurate readings in either direction
  • Tolerance limit of +/-4% in clockwise (right-hand) setting
  • Two calibration adjustments (major and fine) permit easy and precise torque settings
  • Dual scale models give readings in Inch-Pounds/Newton Meters or Foot-Pounds/Newton Meters
  • Wrench cannot be left inadvertently unlocked
  • Heavy-Duty, reversible ratchet models have quick-shift lever to allow easy single-hand shifting
  • Always store all adjustable models at their lowest torque setting
  • Tested to 10,000 VAC and Rated for 1,000 VAC when working on or around live parts
  • Specifications:
  • Range/Scale: 30-150 in.-lbs.
  • Square drive size: 10mm