  • Accuenergy RIK47-333-1 Single channel 0-333mV Output Integrator with 47" Rogowski Coil, Din-Rail Power Supply, 100-240Vac
Accuenergy RIK47-333-1 _ Single-channel 47" 333mV Integrator Kit, 2M Leads _  RIK 333mV Flexible CT
Write a Review
Write a Review
Accuenergy
Brand
Accuenergy
SKU:
RIK47-333-1
UPC:
Description:
Single-channel 47" 333mV Integ
  • 0 Reviews
Single-channel 47" 333mV Integrator Kit, 2M Leads
Track Specifications via Part Number:
RIK-333mV - Single Channel
Additional Informations:
Accuenergy RIK47-333-1 Offers
Features
  • 0-333mV rated output that works with any power meter or equipment with 333mV nominal current transformer input
  • Current sensing range from 2.5A to 50,000A to fit all systems
  • Field-configurable CT ratios: 500A, 1kA, 2.5kA, 5kA, 10kA, 25kA, 50kA
  • Individual CT ratios can be configured for each channel
  • Works in any single phase application with different current ratings
  • Works in both 50Hz and 60Hz systems
Accuenergy RIK47-333-1 Specifications
Current Measurement Range 2.5A-60000A
Output 0.333mVac
Sensing Range 500A, 1000A, 2500A, 5000A, 10000A, 25000A and 50000A (User Selectable)
Measurement Channels Single Phase
Frequency 45Hz to 65Hz
Accuracy ±1% Full Scale Error
Channel Cross Talk < -60dB
Maximum Operating Temperature 55°C (131°F)
Supply Voltage 24VDC ± 1%
Supply Current 40mADC @ 24VDC
What's included with the Accuenergy RIK47-333-1
  • Accuenergy RIK47-333-1
  • Single Channel Integrator
  • Three 47" AcuCT Flex Current Sensors